Dr Artur Broma - specjalista chirurgii plastycznej

Korekcja nosa
plastyka nosa, korekta nosa, operacja plastyczna nosa, korekcja kształtu nosa, korekta kształtu nosa, zmiana kształtu nosa, operacje plastyczne nosa.

Opis zabiegu
Czas trwania zabiegu: 1 – 2 godz.

Celem zabiegu jest zmiana kształtu bądź wielkości nosa osiągana przez korektę części kostnej lub/i chrzęstnej. Czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji przegrody nosa lub małżowin nosowych. Plastyka nosa może być wykonywana najwcześniej w 16-17 roku życia, po ukończeniu wzrostu nosa. Zabieg może być przeprowadzony na dwa sposoby: "na zamknięto", gdy nacięcie wykonywane jest wewnątrz nozdrzy lub "na otwarto", gdy nacięcie zlokalizowane jest na słupku nosa. Wybór metody dokonywany jest w trakcie konsultacji i dostosowany do zabiegu, który pozwoli spełnić oczekiwania pacjenta co do kształtu nosa. Im więcej informacji uzyska przed zabiegiem chirurg, co do oczekiwanego kształtu nosa, tym bardziej satysfakcjonujący dla pacjenta będzie nowy kształt nosa.

Przebieg rekonwalescencji

  1. Konieczność noszenia opatrunku modelującego przez 9-12 dni po zabiegu.
  2. Zdjęcie szwów: 9-12 dni po zabiegu
  3. Wskazane zabiegi fizjoterapeutyczne, w celu przyspieszenia rekonwalescencji.
  4. Występują zazwyczaj: niewielki ból ustępujący po podaniu środków przeciwbólowych, obrzęk i zasinienie, zwłaszcza w okolicach oczu ustępujące w ciągu 10-14 dni.
  5. W pierwszym miesiącu po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, a szczególnie ćwiczeń siłowych, wchodzenia po schodach, schylania się.

Efekt zabiegu

Pełny efekt widoczny jest po ok. 3 miesiącach i utrzymuje się przez całe życie.

Zadawane pytania

"Kiedy po operacji mogę swobodnie wydmuchać nos?"
Bezpiecznie po 2 tygodniach od zabiegu. Wcześniej zalecane jest czyszczenie nosa po kąpieli, patyczkami higienicznymi.

"Po jakim czasie od zabiegu będę mogła wykonać u kosmetyczki czyszczenie skóry nosa?"
Najwcześniej po miesiącu od zabiegu, ale najlepiej byłoby gdyby wszystkie zabiegi które wymagają nacisku na nos odłożyć nawet na 3 miesiące po zabiegu. To samo dotyczy sportów, które nisą ze sobą ryzyko uderzenia w nos (sporty kontaktowe). Należy ich unikać do chwili pełnego wygojenia się nosa.

"Kiedy po operacji będę mogła pójść na solarium i do sauny?"
Będzie Pani mogła odwiedzić saunę i solarium po miesiącu od chwili zabiegu.

Zapisz się na konsultacje