Dr Artur Broma - specjalista chirurgii plastycznej

Zmniejszenie biustu
redukcja biustu, operacja plastyczna biustu, zmniejszenie piersi, zmniejszenie otoczek sutkowych, redukcja piersi, zmniejszanie biustu, operacje plastyczne biustu, zmniejszanie piersi, operacja plastyczna piersi, operacje plastyczne piersi.

Opis zabiegu
Czas trwania zabiegu: 1,5 - 3 godz.

Redukcja piersi polega na zmniejszeniu ich wielkości i objętości oraz dostosowaniu ich do sylwetki, proporcji ciała i oczekiwań pacjentki. Pozwala również na zmniejszenie i wyrównanie otoczek sutkowych. W praktyce, aby osiągnąć zamierzony cel, stosuje się różne techniki:

McKissoka - pozostawia bliznę w kształcie odwróconej litery T
Lejour - pozostawia pionową bliznę
Benellego - pozostawia bliznę wokół otoczki
Hall-Findley - pozostawia pionową bliznę

Technika, która zostanie zastosowana podczas zabiegu zależna jest od budowy anatomicznej oraz preferencji pacjentki. Szczegóły ustala chirurg plastyk na konsultacji przedoperacyjnej. Bardzo często redukcja piersi wykonywana jest ze wskazań medycznych. Dzięki niej można wyeliminować objawy, związane z dużym ciężarem piersi, takie jak: bóle kręgosłupa, bóle całych pleców, skrzywienie kręgosłupa.

Przebieg rekonwalescencji

  1. Usunięcie drenów w następnym dniu po operacji.
  2. Konieczność noszenia specjalnego stanika protekcyjnego przez 30 dni po zabiegu.
  3. Zdjęcie szwów: 7 dni po zabiegu
  4. Przez 2-3 tyg. po zabiegu nie wolno wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych, podnosić ciężkich przedmiotów, korzystać z sauny i solarium.
  5. Wskazane zabiegi fizjoterapeutyczne, w celu przyspieszenia rekonwalescencji.
  6. Po usunięciu szwów należy zacząć natłuszczać blizny oliwką dla dzieci. Nie należy stosować w tym czasie środków zmniejszających blizny.
  7. Występują zazwyczaj: ból wymagający podania środków przeciwbólowych, obrzęk, wyciek z drenów, przejściowe zaburzenia czucia w obrębie brodawek i otoczek.

Efekt zabiegu

Pełny efekt jest widoczny dopiero w 4-6 tygodni od zabiegu.
Efekt w większości przypadków jest trwały. Jednakże starzenie się skóry, ciąża, duże wahania ciężaru ciała mogą doprowadzić do konieczności powtórzenia zabiegu.

Zadawane pytania

"Mam bardzo duże piersi (miseczka H). Nie jestem w stanie praktycznie uprawiać żadnego sportu, a ból pleców pod koniec dnia jest nie do zniesienia. Chciałabym je zmniejszyć, ale zastanawiam się czy będę mogła w przyszłości karmić piersią?"
Niestety w przeważającej części przypadków karmienie piersią jest niemożliwe, dlatego zabieg ten jest odradzany kobietom planującym urodzenie dziecka i karmienie piersią.

"O ile rozmiarów można zmniejszyć piersi?"
Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań pacjentki. W praktyce wykonywałem redukcje piersi od 1 do 4 rozmiarów.

Zapisz się na konsultacje