Dr Artur Broma - specjalista chirurgii plastycznej

Liposukcja
odsysanie tkanki tłuszczowej, odsysanie tłuszczu, liposuction, wyszczuplanie, wyszczuplenie, odchudzanie, odchudzenie.

Opis zabiegu
Czas trwania zabiegu: 1 - 3 godz.

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała (twarz, podbródek, ramiona, brzuch, plecy, biodra, uda, pośladki, kolana, łydki, wzgórek łonowy). Podczas jednego zabiegu, bezpiecznie, można odessać 3-4 litry tkanki tłuszczowej. Usunięcie większej ilości tkanki tłuszczowej jest możliwe, ale obciążone dużym ryzykiem wystąpienia komplikacji i zazwyczaj wymaga przetoczenia krwi. Jednakże ostatecznie to chirurg w trakcie zabiegu podejmuje decyzję o ilości usuwanego tłuszczu. Można go usunąć tym więcej im mniejsza jest utrata krwi. Ilość traconej krwi podczas zabiegu odsysania zależy od osobniczych predyspozycji pacjenta do krwawienia oraz od metody liposukcji. Obecnie na rynku obecnych jest wiele urządzeń do wykonywania liposukcji. Wybór metody zależy od operatora. W każdej z metod, wykonuje się 2-3 milimetrowe nacięcia na skórze, przez które początkowo podaje się płyn ułatwiający odsysanie tkanki tłuszczowej i obkurczający naczynia krwionośne, a następnie wprowadza kaniulę do odsysania tłuszczu. Pod koniec zabiegu zakładane są szwy i nakładane specjalne ubranie uciskowe.
Najlepsze rezultaty osiąga się u pacjentów niezbyt otyłych, którzy pragną wymodelować sylwetkę np. usunąć nadmiar tłuszczu z okolic brzucha, bioder, pośladków, kolan, łydek, kostek, a nie traktują zabiegu jako metody odchudzania. Liposukcja u pacjentów otyłych zazwyczaj podzielona jest na kilka etapów i łączona z innymi zabiegami usuwania nadmiaru tłuszczu i skóry.

Odessanie większej ilości tkanki tłuszczowej oraz pełne modelowanie sylwetki umożliwia wykonanie liposukcji przy użyciu urządzenia Body Jet ®.
Dzięki zastosowaniu urządzenia Body Jet ® można pobrać tkankę tłuszczową do specjalnego lipokolektora, który przygotuje tłuszcz do przeszczepu. Po odpowiednim przygotowaniu tłuszcz można podać w okolicę, którą chcemy wymodelować (lipofiling twarzy) lub powiększyć przy jego pomocy np. usta, piersi, pośladki.

Efekt przeszczepu tkanki tłuszczowej można dodatkowo zmaksymalizować poprzez dodanie do niego osoczowych czynników wzrostu, uzyskanych z pobranej od pacjenta krwi. Dzięki temu zwiększa się procent wgajania przeszczepu nawet do 80%. Dzięki tej metodzie minimalizujemy konieczność dokonywania powtórnych przeszczepów dla uzyskania pełnej satysfakcji.

Przebieg rekonwalescencji

  1. Zdjęcie szwów: 7 dni po zabiegu.
  2. Konieczność noszenia ubrania uciskowego przez 30 dni po zabiegu (zdjęcie ubrania podczas wizyty kontrolnej).
  3. W 5-6 dobie po zabiegu należy rozpocząć serię masaży, które pozwolą przyspieszyć rekonwalescencję i uelastycznią skórę. W przypadku wiotkiej skóry dodatkowo wskazana jest fizykoterapia.
  4. Powrót do aktywnego życia najwcześniej po 2-3 tygodniach.
  5. Występują zazwyczaj: ból wymagający podania środków przeciwbólowych, obrzęk i zasinienia (ustępujące po 2 tyg. do 3 mies. w zależności od okolicy ciała), przejściowe zaburzenia czucia (najczęściej uczucie drętwienia), może pojawić się łuszczenie naskórka.

Efekt zabiegu

Pełny efekt jest widoczny dopiero w kilka miesięcy po zabiegu. Efekt jest trwały, jednakże duże wahania ciężaru ciała mogą doprowadzić do jego utraty. Zalecane jest utrzymywanie stałej masy ciała (wahania +/- 5 kg), aby utrzymać efekt.

Zadawane pytania

"Udało mi się "zrzucić" 10 kg. Jestem z tego bardzo zadowolona, ale niestety w żaden sposób nie mogę pozbyć się tłuszczu z brzucha i bioder. Próbowałam ćwiczyć i chodziłam na masaże, ale praktycznie nie przyniosło to efektu. Czy odsysanie tych okolic przyniesie trwały efekt i czy da się całkowicie usunąć ten tłuszcz?"
Brzuch i biodra należą do okolic ciała z których bardzo trudno pozbyć się tłuszczu w przebiegu diety i ćwiczeń, jednakże właśnie te okolice doskonale reagują na liposukcję. Może być Pani pewna, że efekt będzie trwały,o ile utrzyma Pani wagę ciała. U większości pacjentek tkankę tłuszczową z tych okolic udaje się usunąć całkowicie, ale ostateczną odpowiedź może Pani uzyskać tylko podczas konsultacji u chirurga plastyka.

"Jestem szczupłą osobą i generalnie nie mam problemu z utrzymaniem wagi, ale moim problemem od zawsze są nogi. Od kiedy pamiętam chodzę w spodniach i długich spódnicach, ponieważ moje nogi są jak walce, praktycznie pozbawione krzywizn. Czy jest jakaś metoda, która pozwoli uwidocznić moje łydki?"
Domyślam się, że zależy Pani na wymodelowaniu kolan oraz kostek i zarysowaniu łydek. Liposukcja na to pozwala, ale szczegółowych informacji czy taki efekt jest możliwy do uzyskania właśnie u Pani, udzieli chirurg plastyk podczas konsultacji.

"Dlaczego trzeba na efekt odsysania czekać aż kilka miesięcy?"
Związane jest to ze stopniowym ustępowaniem obrzęków. W niektórych okolicach ciała obrzęki ustępują szybciej np. biodra, brzuch, a w niektórych dłużej, nawet do kilku miesięcy np. łydki, kostki. Natomiast po tym czasie efekt jest trwały. Większość Pań uważa, że na to warto czekać, przecież dieta i ćwiczenia też nie przynoszą natychmiastowego efektu, o ile da się w nich wytrwać.

Zapisz się na konsultacje