Dr Artur Broma - specjalista chirurgii plastycznej

Powiększanie biustu (implanty)
implanty biustu, protezy piersi, operacja plastyczna biustu, powiększenie biustu, protezy biustu, operacje plastyczne biustu, powiększanie piersi, powiększanie piersi, implanty piersi, operacja plastyczna piersi, operacje plastyczne piersi.

Opis zabiegu
Czas trwania zabiegu: 1 - 1,5 godz.

Powiększenie piersi polega na wszczepieniu implantów (protez) w wytwarzane wcześniej loże.

Implanty mogą:

  1. być włożone pod gruczoł piersiowy lub pod mięsień piersiowy większy.
  2. mieć różny kształt (anatomiczne, o wysokim profilu, okrągłe) i twardość (zależnie od firmy produkującej).
  3. być włożone poprzez cięcie wokół otoczki sutkowej, w fałdzie podsutkowym, pod pachą.

Rodzaj, wielkość i kształt implantów, ich umiejscowienie oraz miejsce poprzez które zostaną założone są ustalane indywidualnie z pacjentką podczas konsultacji. Zależą od oczekiwań i budowy anatomicznej pacjentki.

Przebieg rekonwalescencji

  1. Usunięcie drenów w następnym dniu po operacji.
  2. Konieczność noszenia specjalnego stanika protekcyjnego przez 30 dni po zabiegu.
  3. Zdjęcie szwów: 7-10 dni po zabiegu.
  4. Przez miesiąc po zabiegu nie wolno wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych, podnosić ciężkich przedmiotów, korzystać z sauny i solarium.
  5. Po usunięciu szwów należy zacząć natłuszczać blizny oliwką dla dzieci. Nie należy stosować w tym czasie środków zmniejszających blizny.
  6. Występują zazwyczaj: ból wymagający podania środków przeciwbólowych, obrzęk, wyciek z drenów, przejściowe zaburzenia czucia w obrębie brodawek i otoczek.

Efekt zabiegu

Efekt w większości przypadków jest trwały. Jednakże starzenie się skóry, ciąża, karmienie piersią, duże wahania ciężaru ciała mogą doprowadzić po kilku, kilkunastu latach do konieczności wymiany lub usunięcia protez.

Zadawane pytania

"Mam 24 lata i chciałabym powiększyć piersi. Nie rodziłam jeszcze, ale w przyszłości planuję posiadanie dzieci. Czy będę mogła bez przeszkód karmić piersią po powiększeniu biustu?"
Nie ma dowodów w literaturze fachowej na negatywny wpływ implantów na karmienie piersią. W przypadku kobiet, które jeszcze nie rodziły poleca się implanty wkładane pod mięsień i odpowiednie dobieranie ich rozmiaru.
Jednakże szczegóły może omówić Pani tylko i wyłącznie podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym.

"Moja koleżanka miała wykonywane powiększenie piersi w Stanach Zjednoczonych. Powiedziała mi, że ma założone implanty solne bo są bardziej bezpieczne od sylikonowych. Czy to prawda?"
Biorąc pod uwagę najnowszy stan wiedzy uważa się, że obecnie stosowane, nowoczesne implanty silikonowe nie wywierają wpływu na rozwój chorób. W starszych generacjach zdarzały się pęknięcia implantu, wyciek silikonu i związane z tym powikłania. Obecnie uważa się, że to implanty solne są dużo bardziej urazowe, często bywają nieszczelne i wymagają wymiany.

"Czy jest jakaś różnica w dotyku pomiędzy implantami włożonymi pod gruczoł a pod mięsień?"
Implanty włożone pod mięsień są niewyczuwalne. Jest to szczególnie korzystne gdy pierś zawiera mało tkanki gruczołowej. Implanty, niektórych firm, wkładane pod gruczoł mogą być wyczuwalne.

Zapisz się na konsultacje